LEKCJA PATRIOTYZMU

We wtorek 15 października 2019 r. uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w niezwykłej lekcji historii, którą poprowadził pan dr Mariusz Urbanowski, wnuk zamordowanego przez Niemców w październiku 1939 r. Józefa Urbanowskiego.

Uczniowie mieli okazję poznać losy pięciu polskich patriotów z Mochla, których Niemcy rozstrzelali w odwecie za postawę patriotyczną, jaką prezentowali jeszcze przed II wojną światową. Mord ten wpisuje się w działania niemieckiego Selbschutzu na Pomorzu przeciwko ludności polskiej, która występowała w obronie polskości tych ziem. Wśród pomordowanych znaleźli się: Józef Urbanowski, Bolesław Bazan, Józef Stranz, Marian Kiełpiński i Franciszek Floriańczyk. Cześć ich pamięci!

Dziękujemy za przybliżenie historii Naszej Małej Ojczyzny.

AM