DZIEŃ CZYTANIA BAJEK

Wtorek 5 listopada br. był w naszej szkole Dniem Czytania Bajek, który przygotowali uczniowie klas VI-VIII dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I—III pod kierunkiem pani Anny Nowakowskiej i Anny Piotrowskiej.

„Starszaki” zaprosiły „Maluchy” na  niezwykłe spotkanie z bajkami. Najpierw młodsze dzieci wysłuchały fragmentów znanych bajek, a następnie odgadywały imiona bajkowych  postaci. Okazało się, że wiele dzieci to prawdziwi bajkowi mistrzowie.

Gratulujemy „Maluchom” i życzymy wielu fantastycznych spotkań z ulubionymi bohaterami. 

AM

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

We wtorek 5 listopada br. uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią, panią Marią Modrakowską odwiedzili bibliotekę szkolną, gdzie zostali pasowani na czytelników.

Najpierw zapoznali się z regulaminem biblioteki i poznali działy w bibliotece. Następnie musieli rozwiązać zagadki związane ze znanymi baśniami. Na koniec wysłuchali próśb książki, złożyli przyrzeczenie, a pani dyrektor Alina Mombo-Mabiala „Akademią Pana Kleksa” Jana Brzechwy – Patrona Szkoły pasowała ich na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, zakładki i folder z radami dla czytelników.

Wreszcie mogli wypożyczyć swoją pierwszą książeczkę z oferty specjalnie dla nich przygotowanej.

AM

BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W czwartek 31 października br. odbył się w naszej szkole Bal Wszystkich Świętych. Tego dnia uczniowie i niektórzy nauczyciele przebrali się za swoich świętych i błogosławionych patronów.

Bal rozpoczął się procesją świętych i przejściem przez „Bramę do Nieba”. Następnie święci zaprezentowali się jury. Stroje były piękne, ciekawe i bardzo przemyślane, a wybór niełatwy. W końcu większością głosów Miss Wszystkich Świętych została Natalia Musiał, a Misterem Mateusz Nietz. Oboje są uczniami klasy piątej.

Po części oficjalnej zatańczyli w rytm piosenki: „Bal Wszystkich Świętych”.

SU

OTRZĘSINY KLASY CZWARTEJ

W czwartek 31 października br. odbyły się Otrzęsiny klasy IV. Imprezę przygotowali najstarsi uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawczynią, panią Marzena Łodygowską.

Najpierw czwartoklasiści jako koty musieli przejść kilka ciężkich prób, a mianowicie: wypić mleko i zjeść ciasteczka z talerzyków bez używania rąk, pozamiatać korytarz, zatańczyć z balonem, poddać się malowaniu twarzy i złożyć przysięgę. Dopiero wtedy uczniowie klasy VIII obcięli im znienawidzone ogony.

Teraz czwartoklasiści są pełnoprawnymi członkami starszej grupy braci uczniowskiej.

SU

„SZKOŁA PAMIĘTA”

W piątek 25 października br. uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji MEN pn. „Szkoła Pamięta”.

Dzieci i młodzież szkolna pod opieką wychowawców uprzątnęli groby mieszkańców Trzemiętowa trzech wyznań, pochowanych na starym cmentarzu, uczcili pamięć ułana, który poległ w Prosperowie we wrześniu 1939, położyli kwiaty i zapalili znicze oraz zmówili modlitwę. 

Dzień ten stał się również okazją do wspomnień o ludziach i wydarzeniach związanych z naszą  miejscowością.

SU

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIAŁEJ LASKI

We wtorek15 października br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach MIĘDZYNARODOWEGO DZNIA BIAŁEJ LASKI.

We wszystkich klasach i oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia z wychowawcą, 

poświęcone osobom niewidomym i niedowidzącym, historii Dnia Białej Laski i edukacji niewidomych w województwie kujawsko-pomorskim. Ponadto na holu Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę tematyczną, a uczniowie niektórych klas napisali listy do Adama, ucznia  Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci                                     i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy. Słabowidząca dziewczynka natomiast opowiedziała innym uczniom, na jakie trudności napotyka w codziennym życiu. Uczniowie obejrzeli filmiki o życiu i problemach osób niewidomych                            i niedowidzących, m. in. „Popatrz”, „Lekcja geografii”, „N jak niewidomy”. Wspólnie zastanawiali się również nad tym, jak zniwelować bariery, na które napotykają osoby niepełnosprawne w codziennym życiu.

Ten dzień uwrażliwił nas wszystkich na potrzeby innych, a hasło „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” na długo zapadnie nam w pamięci.

SU

ŻYWA LEKCJA HISTORII

W czwartek 24 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Wiejskiej w Trzemiętowie, współfinansowanego przez Gminę Sicienko, wzięli udział w żywej lekcji historii pt. „II wojna światowa.”

Rycerze z Bractwa „Kerim” przybliżyli dzieciom i młodzieży szkolnej przyczyny wybuchu II wojny światowej, kampanię wrześniową, mroczne czasy okupacji niemieckiej i sowieckiej, udział Polaków w walkach u boku aliantów, powstanie warszawskie i działalność Polskiego Państwa Podziemnego.

Mamy nadzieję, iż dzięki aktywnemu udziałowi uczniów, niezwykła lekcja historii na długo zapadnie w ich pamięci.

AM

XIX DZIEŃ PAPIESKI

We wtorek 15 października 2019 r. obchodziliśmy XIX Dzień Papieski pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!”

Z tej okazji uczniowie klasy V pod kierunkiem pani Patrycji Belińskiej-Gąsior przedstawili montaż słowno-muzyczny, poświęcony Św. Janowi Pawłowi II. Następnie zostali nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie na portret Jana Pawła II. Wybór był dość trudny, gdyż dzieci wykonały bardzo ciekawe prace i różnymi technikami.

I miejsce ex aequo: Julia Rybarczyk (kl.I) i Zuzanna Górka (kl.V)
II miejsce ex aequo: Magdalena Nowicka (kl.II) i Wojtek Nowicki (kl.III) 
III miejsce ex aequo: Martyna Koziarska (kl.VI) i Damian Bobrowski (kl.VI)

Wyróżnieni: Roksana Kubacka (OP), Martyna Szulc (kl.I), Izabela Marszałek (kl.VII), Marlena Nietz (kl.II) i Mateusz Nietz (kl.V).

Uczestnikom konkursu gratulujemy kreatywności i dziękujemy za zainteresowanie oraz zaangażowanie w wykonanie przepięknych portretów.

SU

LEKCJA PATRIOTYZMU

We wtorek 15 października 2019 r. uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w niezwykłej lekcji historii, którą poprowadził pan dr Mariusz Urbanowski, wnuk zamordowanego przez Niemców w październiku 1939 r. Józefa Urbanowskiego.

Uczniowie mieli okazję poznać losy pięciu polskich patriotów z Mochla, których Niemcy rozstrzelali w odwecie za postawę patriotyczną, jaką prezentowali jeszcze przed II wojną światową. Mord ten wpisuje się w działania niemieckiego Selbschutzu na Pomorzu przeciwko ludności polskiej, która występowała w obronie polskości tych ziem. Wśród pomordowanych znaleźli się: Józef Urbanowski, Bolesław Bazan, Józef Stranz, Marian Kiełpiński i Franciszek Floriańczyk. Cześć ich pamięci!

Dziękujemy za przybliżenie historii Naszej Małej Ojczyzny.

AM

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W piątek 11 października 2019 r. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, połączony ze Ślubowaniem uczniów klasy I.

Na wstępie Pani Dyrektor, Alina Mombo-Mabiala, przywitała zaproszonych Gości: Radnych, Sołtysów i Rodziców, a także Nauczycieli, Pracowników Szkoły, i Uczniów oraz odczytała podziękowania i życzenia dla dyrekcji, pedagogów, administracji i obsługi oraz uczniów i rodziców, skierowane przez Wójta Gminy Sicienko, Pana Piotra Chudzyńskiego,  na Dzień Edukacji Narodowej. 

Następnie uczniowie klasy III „przeegzaminowali” Pierwszoklasistów w zakresie różnych umiejętności i wiadomości. Okazało się, że uczniowie klasy I nie tylko świetnie odpowiedzieli na wszystkie pytania, ale zaprezentowali też umiejętności taneczne i recytatorskie. W dalszej części Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a Pani Dyrektor specjalnym ołówkiem pasowała ich na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Trzemiętowie. Uczniowie klasy I otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki od starszych kolegów i koleżanek

Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji ich święta i wręczyli symboliczne różyczki. Pani Dyrektor, z kolei, nagrodziła Nagrodą Dyrektora Szkoły wyróżniających się nauczycieli: Panią Patrycję Belińską-Gąsior, Marię Modrakowską, Annę Nowakowską, Hannę Szymkowiak oraz             pracowników szkoły: Panią Dorotę Górniewską i Beatę Jasik. Jednocześnie poinformowała, iż Pani Maria Modrakowska została również nagrodzona Nagrodą Wójta Gminy Sicienko. GRATULUJEMY! W imieniu mieszkańców Trzemiętowa życzenia i kwiaty na ręce Pani Dyrektor złożył Sołtys, Pan Wojciech Rybarczyk.

Ponieważ tradycyjnie Dzień Edukacji Narodowej to święto całej Społeczności Szkolnej, tego dnia uczniowie klasy VIII wcielili się w role nauczycieli, a nauczyciele byli uczniami. Okazało się, że uczyć kogoś, wcale nie jest tak łatwo, ale wrócić do szkolnej ławy też nie.

SU