Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny – 2019”

Pierwszy dzień wiosny nie wszystkim kojarzy się z dniem wagarowicza. W tym dniu uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z zadaniami w ramach Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur – 2019.
Konkurs wywodzi się z Australii.  W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.  Konkurs przeprowadzany jest w formie 75-minutowego testu jednokrotnego wyboru, składającego się z pytań podzielonych na kategorie pytań za 3, 4 i 5 punktów (koszt punktowy przekłada się na poziom trudności). W odpowiedziach podanych jest pięć rozwiązań z tylko jednym poprawnym.  W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo, skupiające organizatorów konkursu z wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.
Razem z Izą i Kacprem czekamy na wyniki, które będą w maju.

AN

Podziwu godna liczba PI!

               14 marca 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby PI” – to wielki dzień bo właśnie wtedy  matematyka ma swoje święto.  Niezależnie od wieku wszystkich uczniów zafascynowała ta liczba. Bogato przyozdobiony korytarz szkoły, prezentacje multimedialne, przedstawienie przybliżające magię LUDOLFINY to tylko niektóre atrakcje dzisiejszego dnia.

Wbrew pozorom liczba ta ma wielu swoich wielbicieli, bowiem z okazji jej święta tworzone są np. śmieszne wierszyki i opowiadania, w których długość każdego kolejnego słowa jest równa kolejnej cyfrze w rozwinięciu dziesiętnym liczby pi.  W związku z Dniem Liczby Pi odbył się  konkurs na najdłuższy pi-emat, uczniowie rozwiązywali pi-rebusy, pi-szyfry oraz pi-zagadki. Dzięki zaangażowaniu rodziców wszyscy mogli dzisiaj udekorować słodką niespodziankę symbolami nieskończoności a następnie posmakować efekty swojej pracy. 

Uwieńczeniem tego święta będzie udział uczniów w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur – 2019”.

AN, AP

SPOTKANIE Z FILHARMONIĄ POMYSŁÓW

W środę 13 marca 2019 po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole Filharmonię Pomysłów. Tym razem na scenie pojawili się „Brzdękobrzdęccy”, grający na gitarach.

To właśnie gitara stała się bohaterem dzisiejszego spotkania. Dzieci dowiedziały się, dlaczego instrument ten zaliczany jest do grupy instrumentów strunowych szarpanych i różne rodzaje gitar: gitarę elektryczną, basową i klasyczną, a także Gitaśkę, która cały czas jest rozczochrana. Na pomoc Gitaśce przyjechała znana w Polcse fryzjerka Brzdękobrzdęcka, która wyczarowała piękne fryzury na głowach dzieci i Pani Moniki.

Śmiechu było co niemiara. Czekamy na następny koncert.

AM

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W piątek 1 marca obchodziliśmy w naszej szkole święto Żołnierzy Wyklętych. O tych Niezłomnych Bohaterach przypominały nam informacje na gazetkach w salach lekcyjnych i na korytarzach.

Poza tym wspominaliśmy ich na lekcjach historii, oglądając filmy i prezentacje. Ponadto wzięliśmy udział w konkursie, którego celem było wykonanie banknotów, plakatów i laurek z Nieśmiertelnymi Żołnierzami.

Chwała Bohaterom i cześć Ich pamięci!

SU

Ogólnopolski Konkurs Matematyczny z elementami rywalizacji.

          12-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym.  Konkurs ten daje szansę na zwiększenie aktywności przedmiotami ścisłymi  oraz kształci nieszablonowe myślenie matematyczne, czyli to, z czym spora grupa uczniów ma największe problemy.

        W naszej zabawie zachęcamy wszystkich uczniów, do spojrzenia na matematykę szkolną z innego punktu widzenia i przekonania się, że jest ona prosta, piękna, interesująca i radosna, a zabawa nią może sprawiać sporo frajdy i satysfakcji. 

        Na rozwiązanie 58 zadań uczniowie mają miesiąc, po czym 5% najlepszych uczniów z całej Polski przejdzie do II etapu konkursu. Życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom i trzymamy  kciuki.

AN

DZIEŃ KOBIET

Z okazji Dnia Kobiet chłopcy i mężczyźni z naszej szkoły przygotowali wiele niespodzianek dla swoich Koleżanek i Pań.

Były kwiaty, laurki i słodkości, a także wiele ciepłych słów. W klasach i na korytarzu pojawiły się gazetki okolicznościowe.

Oby Dzień Kobiet trwał przez cały rok !!!

SU

SZKOLNE WALENTYNKI

18 lutego 2019 r. w pięknie udekorowanej przez rodziców sali gimnastycznej naszej szkoły odbyły się tradycyjne Walentynki dla uczniów klas IV-VIII, które przygotował Samorząd Uczniowski pod opieką pana Andrzeja Antczaka.

 Członkowie Samorządu Uczniowskiego z klasy 7 i 8 przygotowali zabawne konkursy, jak malowanie twarzy, taniec z balonem czy z brakującym krzesłem. Był też polonez i muzyka disco, śpiew w wykonaniu odważnych chłopców i odczytywanie walentynkowej poczty. Nagrody dla zwycięzców w poszczególnych konkurencjach ufundowali rodzice.

Bawiliśmy się świetnie. Na pewno warto to powtórzyć.

SU

HARCERSKIE WALENTYNKI

15 lutego 2019 r. nasi harcerze wzięli udział w dyskotece walentynkowej w Szkole Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie. 

Harcerze obu drużyn bawili się przy świetnej muzyce. Wszystkim spodobał się taniec kotylionowy, który przełamał „pierwsze lody”. Można było sprawić miłą niespodziankę, przekazując kartkę walentynkową do poczty. Podczas imprezy była czynna kawiarenka, w której kusiły przysmaki „Wędrownych Ptaków”. 

Dziękujemy gospodarzom za wspólną zabawę. 

Drugi pożar w Wierzchucinku, potrzebna pomoc!

Wójt Gminy Sicienko oraz  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sicienku zwracają się z ogromną prośbą do wszystkich mieszkańców o pomoc dla kolejnej rodziny z Wierzchucinka, która ucierpiała w wyniku pożaru domu, jaki miał miejsce wczoraj, tj. 11 lutego 2019 r.

Jeśli ktoś z Państwa dysponuje materiałami budowlanymi, którymi mógłby obdarować poszkodowaną rodzinę, prosimy o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sicienku (tel. 52 58 70 759, 52 55 41 214).

Rodzina potrzebuje również środków finansowych na odbudowę i remont budynku.

Wpłat można dokonywać na specjalnie otwarte w tym celu konto:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – pomoc dla pogorzelców z Wierzchucinka – 2019

Nr konta: 86 8142 0007 0100 0039 2000 0111

Prosimy o wsparcie!!!

Piotr Chudzyński – Wójt Gminy Sicienko
Lucyna Nowakowska – Kierownik GOPS