HARCERSKIE PRZYRZECZENIE

W poniedziałek 16.04.2018 r. ochotnicy na harcerzy z naszej szkoły wzięli udział w najważniejszej dla nich uroczystości: przyrzeczeniu harcerskim.
Ochotnicy przez parę miesięcy próby na harcerzy zdobywali wiedzę ze znajomości harcerstwa. Przyrzeczenie na proporzec odbyło się w obecności drużynowej Marzeny Łodygowskiej oraz Pani Dyrektor Aliny Mombo-Mabiala. Nowi harcerze otrzymali książeczki harcerskie i krzyże.

Do naszej drużyny wstąpili: Martyna Koziarska, Zuzanna Popkiewicz, Oliwia Grynwald, Filip Perliński i Łukasz Arkuszewski.

WARSZTATY EDUKACYJNE – „ŻYCIE PTAKÓW”

W czwartek 12 kwietnia br. odbyły się w naszej szkole warsztaty edukacyjne pt. „Sekretne życie ptaków”.
Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek z życia ptaków, zobaczyliśmy ptasie gniazda z jajami i posłuchaliśmy odgłosów ptaków. Mieliśmy też okazję przebrać się w strój maskujący obserwatora ptaków i spróbować, jak to jest podglądać ptaki. Dzięki scenografii i licznym rekwizytom oraz odgłosom natury, poczuliśmy się jak w prawdziwym lesie lub na łące.
Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało prawdziwe ptasie piórko oraz naklejkę z ptakami.

SU

SPOTKANIE Z FILHARMONIĄ

W piątek 6 kwietnia br. artyści Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy zaprosili nas do wiosennych, muzycznych porządków.
Dowiedzieliśmy się, iż dźwiękowy, muzyczny bałagan można uporządkować, nadając mu właściwy kształt i formę. Oczywiście nie widzimy tego, ale słyszymy. Poznaliśmy rondo, wariacje i suitę. O dziwo różniły się od naszego wyobrażenia!

Warto wiedzieć i posłuchać wspaniałych utworów muzycznych!!!

SU

WARTA PRZY GROBIE PANA JEZUSA

Jak nakazuje tradycja, w Wielką Sobotę, harcerze z 19 DH „Obrońcy Przyrody” pełnili honorową wartę przy grobie Jezusa Chrystusa w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Wierzchucinku.
Marzena Łodygowska składa podziękowania harcerkom i harcerzom pełniącym wartę w kościele: Martynie i Julce Koziarskim, Zuzi i Remikowi Popkiewicz, Wiktorii Blicharskiej, Dominikowi Kawała, Izabeli Marszałek, Filipowi Perlińskiemu, Mateuszowi i Kacprowi Górskim, Konstancji Karkowskiej i Wiktorowi Łodygowskiemu.

Czuj, czuj, czuwaj!!!

SPOTKANIE Z FILHARMONIĄ

W czwartek 22 marca br. dzięki artystom Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy zapachniało już Świętami Wielkanocnymi.
Było o wywołankach, dyngusie, kraszankach i bagniątkach. Dowiedzieliśmy się również, czego nie może zabraknąć w kujawskiej święcące i, jaka muzyka rozbrzmiewa na Kujawach w okresie Wielkanocnym.

Spotkanie było bardzo ciekawe!!!

SU

DZIEŃ WIOSNY

We wtorek 20 marca br. na boisku szkolnym, w pięknym słońcu, powitaliśmy wiosnę. Zarówno młodsze dzieci, jak i starsi uczniowie wcześniej przygotowaliśmy się do tego wydarzenia. Koordynatorem projektu była pani Anna Piotrowska, a opiekunami – nasi wychowawcy.
Zadaniem przedszkolaków i uczniów klas I-III było przebrać się w wiosenny strój i przygotować wierszyk lub piosenkę o wiośnie. Starsi uczniowie dodatkowo musieli wykonać wiosenny plakat. Prezentacje odbyły się na dworze. Było dużo śmiechu!!!
Po części oficjalnej spotkaliśmy się przy ognisku na kiełbasce. Panu Woźnemu dziękujemy za pomoc i czuwanie nad ogniem.

SU

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2018

Rekolekcje w naszej szkole odbywały się w dniach 14.03.-16.03.2018 r. Pierwsze dwa dni spędziliśmy w szkole. W środę ks. Wiesław Skiba przybliżył nam postać św. Stanisława Kostki, a w czwartek Siostra zakonna opowiadała o ruchu szensztackim. Pod okiem pani katechetki Patrycji Belińskiej-Gąsior i nauczycieli młodsze dzieci wykonały koszyczki wielkanocne, a starsi uczniowie projekt dotyczący życia i działalności św. Stanisława Kostki.
W piątek natomiast pojechaliśmy na wycieczkę do Sanktuarium M.B. Królowej Krajny do Byszewa. Tam ks. kustosz Stefan Adrich opowiedział nam historię sanktuarium, następnie ks. W. Skiba odprawiła Mszę św., a na zakończenie wzięliśmy udział w drodze krzyżowej wokół sanktuarium. Zmarznięci, chętnie skorzystaliśmy z gościnności parafian i udaliśmy się na gorącą herbatkę słodką drożdżówkę.
Nasze Rekolekcje były bardzo udane. Mieliśmy czas na modlitwę, śpiew i atrakcje!!!
SU


SU

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczciliśmy bohaterów, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej władzy komunistycznej.
Na budynku szkoły została wywieszona flaga państwowa, na holu pojawiła się gazetka ścienna na temat Żołnierzy Wyklętych, a na lekcjach historii w klasach IV-VII pani Dyrektor przybliżyła uczniom najbardziej znanych bohaterów, a mianowicie: sanitariuszkę „Inkę”, tj. Danutę Siedzikównę, rotmistrza Witolda Pileckiego i generała Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim „Nil”. Uczniowie z przejęciem i zainteresowaniem obejrzeli filmy ukazujące losy niezłomnych i nieśmiertelnych bohaterów.

Cześć Ich pamięci!

AM

SPOTKANIE Z FILHARMONIĄ

W środę 28 lutego br., jak co miesiąc, spotkaliśmy się na niezwykłej lekcji muzyki z artystami Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
Tym razem było romantycznie, gdyż audycja nawiązywała do Walentynek, które przeżywaliśmy 14 lutego. Artyści pokazali nam, jak można wyznać miłość za pomocą muzyki. Swym śpiewem oczarował nas muzyczny duet. Mieliśmy również okazję posłuchać, jak znani kompozytorzy, np. Fryderyk Chopin, z pomocą muzyki wyznawali miłość.

Dziękujemy za wspaniałe przeżycia artystyczne!!!

MM