ŻYWA LEKCJA HISTORII

ŻYWA LEKCJA HISTORII

We wtorek 14 marca 2017 r. dzieci z naszej szkoły wzięły udział w żywej lekcji historii na temat czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Rycerze z Torunia w barwny sposób przybliżyli nam te odległe czasy. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy z życia naszych władców i ich poddanych. Chłopcy mieli okazję wcielić się w rycerzy, a dziewczynki w damy dworu. Poznaliśmy stroje i broń z X i XI w. Można było nawet spróbować swoich sił w walce na miecze.

Na koniec odbył się quiz historyczny z nagrodami. Poza tym uczniowie każdej klasy mogli obejrzeć z bliska rekwizyty przywiezione przez naszych gości.

AM

ŚLUBOWANIE HARCERZY

W piątek 3 marca 2017 r. nowi harcerze z Drużyny „Obrońcy Przyrody”, tj. Izabela Marszałek i Kacper Górski, złożyli ślubowanie na proporzec drużyny w obecności pani Dyrektor, druhny Marzeny Łodygowskiej i starszych harcerzy.

Po ślubowaniu otrzymali odznaki, sznury i książeczki ZHP. Pozdrawiamy ich harcerskim zawołaniem: „Czuj czuj czuwaj

!”

FILHARMONIA DZIECIOM

W piątek 10 marca kolejny raz  uczestniczyliśmy w nietypowej lekcji z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy.

Artyści wprowadzili nas w fantastyczny świat muzyki filmowej. Mieliśy okazję zarówno posłuchać muzyki instrumentalnej, jak i śpiewu solo. Przypomnieliśmy sobie znane przeboje z takich filmów, jak „Akademia Pana Kleksa”, „Pocahontas”, „Shrek” czy „Kraina Lodu”. Piosenkę „Mam tę moc” nuciliśmy razem z artystami. Testowaliśmy również możliwości instrumentów i artystów w oddawaniu nastrojów, i emocji. Sami także próbowaliśmy śpiewać piosenkę pt. „Kolorowe kredki” smutno, wesoło i romantycznie.

Okazało się, że w muzyce wszystko jest możliwe!!!

SU

DZIEŃ BABECZKI 2017

W środę 8 marca b.r. z okazji Dnia Kobiet uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni, pani Jadwigi Świątkowskiej i przy wsparciu Rodziców przygotowali miłą niespodziankę zarówno dla nauczycieli i pracowników szkoły płci żeńskiej, jak i dla swoich koleżanek.

Od rana w szkole pachniało świeżo zaparzoną kawą oraz pysznymi wypiekami. Nie zabrakło również różyczek i szczerych życzeń dla wszystkich pań od SU.

Dzień Babeczki naprawdę był fantastyczny

!!!

SU

KONKURS „MOJA ZIMOWA PRZYGODA”

Dnia 24 lutego odbyło się w naszej szkole rozstrzygnięcie konkursu „Moja zimowa przygoda w lesie”. Uczniowie mieli za zadanie przygotować makietę zimowego lasu i zredagować opowiadanie, którego akcja rozgrywa się w zimowym lesie.

Dzieci zrobiły piękne makiety, wykazały się kreatywnością i włożyły ogrom pracy w realizację tego zadania. Podobnie było z opowiadaniami – prace obszerne i ciekawe pod względem treści.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce uzyskała Zuzanna Mikołajewska z klasy IV

II miejsce przypadło Izie Marszałek z klasy IV

III miejsce zajął Filip Perliński z klasy IV

Dziękujemy bardzo uczestnikom i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu za rok.

IO

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Dnia 1 marca 2017 r. uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który wyjątkowo w tym roku zbiegł się ze Środą Popielcową, rozpoczynającą Wielki Post w kościele katolickim.

Z tej okazji SU przygotował gazetkę ścienną na szkolnym holu, poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Pani dyrektor, Alina Mombo-Mabiala, z kolei zaprosiła uczniów klas IV-VI na pogadankę na temat życia i działalności Żołnierzy Wyklętych w latach 1943 -1963.

Jednak największe wrażenie na uczniach klasy V i VI wywarł film pt. „Inka”, ukazujący losy młodej dziewczyny, niezłomnej sanitariuszki i łączniczki 5. Wileńskiej Brygady AK, Danuty Siedzikówny, pseudonim Inka, która w godzinie próby „zachowała się jak trzeba” i zginęła z rąk komunistów dnia 28 sierpnia 1946 r. z okrzykiem na ustach: „Niech żyje Polska!”

SU

FILHARMONIA DZIECIOM

W czwartek 16 lutego b.r. pierwszy raz po feriach zimowych spotkaliśmy się z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy.

Tym razem, dzięki artystom, przenieśliśmy się w świat muzyki i plastyki. Zrozumieliśmy, iż dźwięki muzyki można przełożyć na obrazy i na odwrót. Zadania tego również podjęli się Martynka i Maciej Gąsior, rysując zwierzęta, odgłosy których kojarzą się z różnymi dźwiękami.

Było głośno, wesoło i ciekawie. Już teraz czekamy na kolejną niezwykłą lekcję.

AM

SPORT W FERIE

Ferie zimowe to czas na wypoczynek oraz także na rozwijanie pasji dzieci i młodzieży. Grupa dorosłych zapaleńców– mieszkańców naszego sołectwa na czele z sołtysem panem Henrykiem Dornowskim zainicjowała jesienią ubiegłego roku treningi gry w tenisa stołowego dla chętnych osób, w tym dzieci i młodzieży uczęszczających do miejscowej szkoły. Sprawdzian umiejętności nastąpił podczas turnieju, który odbył się 4 lutego br. dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowemu wielu osób i instytucji.

Rozgrywki odbyły się w trzech przedziałach wiekowych. Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:

I 6 – 8 lat – Piotr Mazurkiewicz
II 9 – 11 lat – Maciej Mazurkiewicz
III 12 – 14 lat – Krzysztof Sergot

Zwycięzców udekorowano medalami, wręczono medale i drobne upominki. Turniej zakończono słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Trzemiętowie.

Oby więcej takich imprez, które zachęcą dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu wolnego.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom za pomoc w organizacji turnieju.

MM

KINO NA FERIE

W poniedziałek 30 stycznia 2017 r. dzieci z klas 0-III wraz z wychowawcami wybrały się na film pt. „Sting” do Multikina w Bydgoszczy.

„Sting” to wspaniała historia, w której świat zwierząt tak bardzo przypomina ludzki. Teatr, prowadzony przez koalę Bustera Moona popada w tarapaty. Miś nie wyobraża sobie życia bez sceny, więc zrobi wszystko, żeby go ocalić. Wielki konkurs muzyczny to ostatnia szansa dla teatru. Po przesłuchaniu, do którego stanęło wiele zwierząt wyłoniono: Mysz, Słonicę, Goryla i Jeżozwierzycę… Film trzyma w napięciu, a cała historia nie wiadomo jak zakończy się dla naszych bohaterów. Dlatego zachęcamy do obejrzenia. Jednego możecie być pewni – wspaniałej muzyki!

Z kina dzieci wróciły pełne wrażeń. Oby częściej coś tak przyjemnego dla oka i ucha!

AM