Wycieczka do Bydgoszczy

We wtorek, 17 maja 2016 r., uczniowie klas IV-VI pod opieką Pani Dyrektor i wychowawców odwiedzili dwa znane bydgoskie muzea.
W Muzeum Oświaty wysłuchaliśmy bardzo ciekawej opowieści o dawnej szkole, obejrzeliśmy interesujące eksponaty, próbowaliśmy pisać atramentem, klęczeć na grochu, a nawet poczuliśmy na własnej skórze, czym jest „dyscyplinka”.
W Muzeum Wojsk Lądowych natomiast pan przewodnik zabrał nas w fascynującą podróż związaną z historią wojsk lądowych od średniowiecza, przez wojny XVII wieku, powstania narodowe, walki o granice 1918-1921, II wojnę światową po udział żołnierzy polskich w misjach pokojowych i stabilizacyjnych na całym świecie.
Po wspaniałej uczcie dla ducha przyszedł czas na cos dla ciała, a więc zrobiliśmy mały wypad do McDonalda i KFC w pobliskim Focusie.
To był naprawdę udany wyjazd!


AM

Konkurs recytatorski: „WIERSZE NA CZTERY PORY ROKU”

W tegorocznej edycji konkursu recytatorskiego pod nazwą „WIERSZE NA CZTERY PORY ROKU”, organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie wzięło udział troje uczniów z naszej szkoły: Blanka Szeloch z kl I, Wiktoria Blicharska z kl. II i Kacper Górski z kl. III.
Nasi reprezentanci wrócili z nagrodami, które otrzymali za wspaniałe interpretacje przygotowanych wierszy. Wiktoria i Blanka otrzymały wyróżnienia, natomiast Kacper na 12 recytatorów zajął wysokie trzecie miejsce. Brawo!


MM

Gminny Konkurs Mitologiczny

14 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół w Sicienku odbył się II Gminny Konkurs Mitologiczny pt. „Gdzie dziś spotkasz konia trojańskiego?”
Wzięło w nim udział pięć drużyn ze szkół z Gminy Sicienko. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V: Bruno Bereta, Jakub Torkowski i Szymon Sperkowski. Uczestnicy musieli wykazać się dobrą znajomością mitologii. Poziom drużyn był bardzo wyrównany.
Wprawdzie naszym chłopakom nie udało się stanąć na podium, ale niewiele zabrakło im do III miejsca. Doceniamy to tym bardziej, iż uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyli w tego rodzaju konkursie. W przyszłości na pewno wypadną lepiej!


AM

Święto Konstytucji 3 Maja

We wtorek, 3 maja, harcerze z drużyny „Obrońcy Przyrody”, pod opieką drużynowej Marzeny Łodygowskiej, wzięli udział we Mszy Św. za Ojczyznę w kościele p.w. MB Szkaplerznej w Wierzchucinku.

Godnie towarzyszyli ks. Proboszczowi Wiesławowi Skibie podczas procesji, wciągając flagę na maszt i uczestnicząc we wspólnej modlitwie. Ponadto niektórzy służyli do Mszy Św., gdyż jednocześnie pełnili służbę ministrancką.

Nasi harcerze kolejny raz pokazali, że na nich zawsze można polegać jak na Zawiszy.

Drużynowa Marzena Łodygowska dziękuje harcerzom za obecność.

Teatrzyk Profilaktyczny

W czwartek 22 kwietnia 2016 r. mieliśmy okazję obejrzeć kolejny spektakl profilaktyczny w ramach projektu stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Wiejskiej w Trzemiętowie, dofinansowanego przez Gminę Sicienko.

Tym razem aktorzy z Grupy Teatralnej „Inspiracja” z Krakowa zabrali nas do baśniowej krainy na poszukiwanie prawdziwego skarbu. Uczniowie dowiedzieli się, że prawdziwym skarbem w życiu jest przyjaźń, dlatego trzeba o nią zabiegać i pielęgnować ją. Bez przyjaźni bowiem życie jest trudne i smutne.

AM

Listy do Ziemi

We wtorek 26 kwietnia 2016 r. odbył się w naszej szkole specjalny apel, zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski, pod opieką pani Anny Piotrowskiej z okazji Dnia Ziemi.

Najpierw dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-VI obejrzały prezentację dotyczącą ochrony środowiska wraz z komentarzami, a następnie zostały odczytane najpiękniejsze listy do Ziemi.

W akcji pisania listów do Ziemi pod patronatem Fundacji Ekologicznej „Arka” wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VI. Szczególnie piękną szatę graficzną miał list przedszkolaków.

SU

Biwak Harcerski w Strzelewie

W dniach 22-23 kwietnia 2016 r. harcerze z drużyny ,,Obrońcy Przyrody” z naszej szkoły pod opieką drużynowej Marzeny Łodygowskiej wzięli udział w biwaku, zorganizowanym przez druhnę Bernadetę Nikodem w Strzelewie. W biwaku uczestniczyły wszystkie drużyny harcerskie z naszej gminy: ,,Kamyki” ze Strzelewa, ,,Wędrowne Ptaki” z Samsieczna, Szare Szeregi” z Kruszyna i „Obrońcy Przyrody” z Trzemiętowa. Po apelu o godz.16.00 harcerze  rozpoczęli bieg terenowy z zadaniami, w których musieli wykazać się znajomością wyznaczania kierunków geograficznych, stopni harcerskich, chronionych roślin wiosennych oraz szyfrowania. Następnie drużyny wyruszyły pieszo do rezerwatu Kruszyn. W malowniczo położonym rezerwacie wszyscy podziwiali kwitnące zawile, przylaszczki i miodunki. Imponujące wrażenie zrobił głaz narzutowy o średnicy 8 m, kręta ścieżka po zwalonych pniach drzew, porośniętych okazałym mchem, dolinach i zboczach obrośniętych paprociami,  i wiosennymi kwiatami. W końcu wąwóz doprowadził do leśniczówki Kruszyn, gdzie przy ognisku czekał leśniczy, pan Sikora, który opowiedział harcerzom o roślinach na terenie rezerwatu i jego niezwykłym ukształtowaniu terenu. Następnie harcerze przywitali się            z dzikiem o imieniu Lena. Wszyscy wracali do szkoły w Strzelewie w doskonałych humorach. Po kolacji, wokół ogniska obrzędowego zuchy złożyły obietnicę, a harcerze przyrzeczenie harcerskie. Drugiego dnia biwaku największych emocji dostarczyła gra „planszówka”, w której harcerze wykazywali się wiedzą przyrodniczą na temat rezerwatu Kruszyn. Biwak zakończył się uroczystym apelem.

Dziękujemy Organizatorom wspaniałego biwaku !   

Spotkanie z Baletem

W czwartek, 21 kwietnia 2016 r. mieliśmy okazję przeżyć spotkanie z baletem. Najpierw pan konferansjer opowiedział nam o balecie. Później przedstawił baletnicę, a muzycy wprowadzili nas w odpowiedni nastrój.

Następnie mieliśmy okazję obejrzeć fragmenty dwóch spektakli baletowych: „Jezioro Łabędzie” – taniec łabędzia i „Dziadka do orzechów” – taniec arabski. To było tak piękne aż dech zapierało!

Poza tym poznaliśmy kilka podstawowych figur klasycznych. Wykonanie ich okazało się niestety dość trudne. Dlatego jesteśmy pełni podziwu dla tancerzy baletu.

SU

73. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

We wtorek, 19 kwietnia 2016 r. uczniowie klas IV-VI naszej szkoły uczcili 73. Rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Z tej okazji na holu szkolnym została przygotowana tematyczna gazetka ścienna, wywieszono flagę Polski, a do ubrań przypięto kotyliony w formie żółtych żonkili.

Najpierw Pani Dyrektor, Alina Mombo – Mabiala, opowiedziała uczniom o bohaterskim zrywie ludności żydowskiej, która nie walczyła już o wolność, ale o godne umieranie w walce i z bronią w ręku. Następnie uczniowie obejrzeli wzruszający film pt. „Nie było nadziei”.

Cześć bohaterom Warszawy!

SU