Test Trzecioklasisty

7 i 8 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy III pisali swój pierwszy poważny test kompetencji.

Z języka polskiego należało się wykazać umiejętnością czytania ze zrozumieniem, pisania listu, ale także znajomością gramatyki i ortografii.

Natomiast w części matematycznej sprawdzana była umiejętność dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz rozwiązywania zadań z tekstem.

Dzieci dobrze sobie poradziły. „Wystarczyło tylko ruszyć główką”, jak twierdzą.

AM

Spotkania Teatralne

W poniedziałek 11.04.2016 r. rozpoczęły się w naszej szkole „Spotkania teatralne”. Jest to projekt realizowany przez Stowarzyszenia Na Rzecz dzieci i Młodzieży Wiejskiej w Trzemiętowie w ramach zadania publicznego, dofinansowanego przez Gminę Sicienko.

W ramach „Spotkań teatralnych” dzieci co miesiąc wezmą udział w spektaklach interaktywnych, zawierających elementy edukacyjne w zakresie profilaktyki, bezpieczeństwa, ekologii i tolerancji. Ponadto „Spotkania teatralne” mają zaszczepić w młodych widzach zainteresowanie teatrem.

Pierwsza sztuka, jaką obejrzeliśmy, nosiła tytuł „Drogowy zawrót głowy”. Aktorzy w bardzo przystępny sposób przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie bawili się świetnie, poznając jednocześnie znaki drogowe i sygnalizację świetlną.

AM

Katyń 1940, Smoleńsk 2010 PAMIĘTAMY!

W kwietniu przypadają dwie bardzo ważne dla Polaków rocznice:

  • 76. Rocznica Mordu w Lesie Katyńskim
  •   6. Rocznica Katastrofy Lotniczej w Smoleńsku.

W 1940 r. NKWD z rozkazu Stalina rozstrzelało ponad 21 tys. obywateli polskich, w tym 10 tys. oficerów wojska i policji. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano  masowych grobach w  Katyniu, Miednoje, Piatichatkach, Bykowni i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginęło 96 osób. Wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące. Była to polska delegacja na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Cześć ich pamięci !!!

AM

Sprawdzian Szóstoklasisty

We wtorek 5 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy VI mieli okazję sprawdzić swoje wiadomości podczas Sprawdzianu Szóstoklasisty.

Część I rozpoczęła się o godz. 9.00 i obejmowała język polski, i matematykę. Część II rozpoczęła się o godz. 11.45 i dotyczyła języka angielskiego.

Podczas przerwy uczniowie klasy VI zjedli pyszny obiad, ufundowany przez rodziców, i tabliczkę czekolady na szare komórki.

Jak twierdzą uczniowie, ogólnie Sprawdzian nie był trudny, ale zawsze znajdą się jakieś bardziej skomplikowane zadania, jak znaczenie fraz, układ rymów czy też wielokąt lub prostopadłościan. Jeśli chodzi o język angielski, najważniejsze było, by zrozumieć nagranie, a wtedy zadania okazywały się łatwe. Oby, bo jest to historyczny moment.

Był to bowiem ostatni – 15. Jubileuszowy Sprawdzian Szóstoklasisty.

AM

65 – lecie Gminnej Biblioteki Publicznej w Sicienku

W piątek 1 kwietnia 2016 r. Biblioteka Publiczna w Sicienku obchodziła 65 – lecie swego istnienia. Jubileusz stał się okazją do wspomnień, spotkań i gratulacji.
Imprezę prowadziła pani Dyrektor Anna Rychławska. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło pana Starosty Wojciech Porzycha , Wójta Gminy Sicienko pana Jana Wacha, przewodniczącego rady Gminy Sicienko pana Marka Nadolnego, radnych, dyrektorów szkół oraz byłych pracowników biblioteki.
Na wstępie obejrzeliśmy wspaniały program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Wojnowie, następnie zapoznaliśmy się z historią i współczesnością Biblioteki w Sicienku oraz mieliśmy okazję wysłuchać młodych autorów wierszy nagrodzonych i wyróżnionych w Konkursie „Wierszoteka Biblioteki”. Wśród nich znalazł się również uczeń klasy II naszej szkoły, Kacper Górski, który zajął II miejsce w kategorii klas I-III. Jego wiersz został opublikowany w tomiku poezji pt. „Wierszoteka Biblioteki”. Oto on:

Czytanie

Rano chcę czytać, lecz wzywa mnie szkoła,
To dla mnie sprawa niewesoła.
Zaś, gdy ze szkoły w południe wracam,
To czeka na mnie domowa praca.
Gdy po południu poczytać chcę,
Brat woła do mnie pobawmy się!
Za to wieczorem, chociaż chcę czytać
Musze iść spać
By wcześnie rano do szkoły wstać.
Za to w weekendy za książkę chwytam
I czytam, czytam i czytam.

Gratulujemy Kacprowi i życzymy dalszych sukcesów!

AM

Bóg, Honor, Ojczyzna!

W Wielką Sobotę, 26 kwietnia 2016 r., harcerze z Drużyny „Obrońcy Przyrody” pod opieka druhny Marzeny Łodygowskiej pełnili wartę przy symbolicznym grobie Pan Jezusa w kościele p.w. MB Szkaplerznej w Wierzchucinku. W tym roku grób Jezusa miał szczególną wymowę ze względu na przypadającą 1050. rocznicę Chrztu Polski. Przypominały o tym barwy narodowe. Na ich tle wspaniale prezentowali się harcerze, którym przecież przyświeca hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna”!Pierwszy dzień Wiosny

We wtorek 22 marca 2016 r. świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, który tradycyjnie obchodzimy jako Dzień Talentów.
Z tej okazji Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Anny Piotrowskiej przygotował liczne konkursy dla całej społeczności szkolnej. Wszystkie dzieci od zerówki po klasę VI miały okazję zaprezentować swoje rozliczne talenty w wielu konkurencjach takich, jak: wiosenny wierszyk i piosenka, pisanka, plakat, wianek i sałatka.
W skład jury weszli: pani Dyrektor Alina Mombo-Mabiala, pan Andrzej Antczak, pani Elżbieta Kurkiewicz oraz członkowie SU Marcin Giza i Mateusz Mazurkiewicz.
Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom swoich umiejętności zarówno poetyckich i wokalnych, jak i plastycznych oraz kulinarnych. Dlatego jury na poziomie klas 0-III przyznało wszystkim klasom I miejsce, a w klasach IV-VI wyniki były następujące: I miejsce zajęła klasa IV, II – klasa V, a III – klasa VI.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłów, a wychowawcom klas dziękujemy za ogromne wsparcie, jakiego udzielili swoim wychowankom!SU

Świąteczna Pomoc

W sobotę przed Świętami Wielkanocnymi członkowie Szkolnego Koła Caritas pod opieką pani Ewy Duda włączyli się w ogólnopolską akcję zbiórki żywności dla osób potrzebujących.
Nasi uczniowie od rana dyżurowali w okolicznych sklepach, zbierając produkty spożywcze. Mieszkańcy okazali swą hojność, toteż udało się nam zabrać ponad 100 kg artykułów spożywczych.
Od poniedziałku przygotowywaliśmy paczki, którymi obdarowaliśmy najbardziej potrzebujące rodziny naszych uczniów.
Serdecznie dziękujemy właścicielom sklepów w Trzemiętowie, Wierzchucinku, Słupowie, Murucinie i Łukowcu za życzliwość i zrozumienie!


ED