Wycieczka do Torunia

30 października 2015 r. uczniowie klas IV-VI pojechali na wycieczkę do Torunia. Pierwszym celem była wizyta w Planetarium Toruń, Centrum Popularyzacji Kosmosu. Uczniowie obejrzeli seans astronomiczny pt. ,,Wirująca Ziemia”, który był ,,żywą” lekcją z zakresu astronomii, fizyki i przyrody. Podczas seansu można było poznać podstawowe informacje związane z ruchem wirowym i obrotowym Ziemi, zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. W dalszej części przedstawiono zmianę wyglądu nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, rolę gwiazdy polarnej i fazy Księżyca. Zaprezentowano wybrane różnice między Ziemią a innymi planetami Układu Słonecznego.

Drugim punktem wycieczki była Wystawa Interaktywna ,,Geodium”, poświęcona Ziemi jako planecie. Nasi uczniowie mogli podziwiać obracający się model globusa o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł, w łatwy sposób można zaobserwować, dlaczego mamy 4 pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, które pozwalają  samodzielnie eksperymentować. Stanowiska te tłumaczą m.in. zjawisko pola magnetycznego, tęczy, cyklonu, źródła energii odnawialnej czy ruchy płyt tektonicznych.     

Następnie przeszliśmy się spacerkiem po urokliwych uliczkach Starego Miasta do Żywego Muzeum Piernika, gdzie w średniowiecznej piekarni uczyli się robić pierniki dawnym sposobem. Jest to jedyne w Europie Muzeum Żywego Piernika, gdzie można interaktywną formą poznawać historię Torunia i piekarnictwa. W tym atrakcyjnym muzeum odwiedzający w magiczny sposób przenoszą się do XVI-wiecznej  piekarni. Po krótkim terminowaniu pod okiem mistrzów nasi uczniowie i opiekunowie zdobyli historyczne uprawnienia czeladnicze, przy własnoręcznym wyrobie pierników według najlepszych receptur sprzed 500 lat. Wszyscy czeladnicy otrzymali zrobione przez siebie pierniki.

Po wyjściu z muzeum wybraliśmy się na Rynek Staromiejski, gdzie zrobiliśmy wspólne zdjęcie przy pomniku Mikołaja Kopernika. Powrót do domu był pełen wrażeń z pobytu w Toruniu.

   

Dzień „Śniadanie Daje Moc”

Od pięciu lat, 8 listopada wspólnie ze szkołami z całej Polski obchodzimy Światowy Dzień pn. „Śniadanie Daje Moc”.  W bieżącym roku szkolnym śniadaniowe święto przypadło w piątek 6 listopada.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

Nasza szkoła włącza się w obchody tego święta z olbrzymim zaangażowaniem  rodziców i uczniów. Każda z klas od 0 do 6 przygotowywała tego dnia porządną dawkę śniadaniowej mocy, którą spożywano wspólnie przy estetycznie nakrytych ławkach szkolnych.  Po takiej dawce śniadania wszyscy pracowaliśmy dwa razy więcej.  W akcji brali udział także rodzice, którym bardzo dziękujemy!

EB

Pasowanie na Czytelnika

We wtorek 27 października 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. Najpierw trzy Wróżki z klasy VI : Celia, Klaudia i Natalia wprowadziły uczniów klasy I w fantastyczny świat literatury. Dzieci wykazały się wspaniałą znajomością baśni.

Następnie uczniowie klasy I złożyli ślubowanie, a pani Dyrektor, Alina Mombo-Mabiala, pasował ich książką Jana Brzechwy pt. „Akademia Pana Kleksa”. Pani bibliotekarka, Izabela Ostrowska, natomiast zapoznała uczniów z „Kodeksem Czytelnika” i wypożyczyła dzieciom ich pierwsze w uczniowskim życiu książki. W wyborze ciekawych lektur pomogła im wychowawczyni, pani Elżbieta Bąk.                 

AM

Cześć Jego pamięci!

W piątek 30 października 2015 r. harcerze z drużyny „Obrońcy Przyrody” wraz z druhną Marzeną Łodygowską odwiedzili grób ułana Józefa Palacza w Słupowie, który zginął na początku września 1939 roku. Harcerze złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Chwilą ciszy i modlitwą uczcili pamięć bohatera, który oddał życie za naszą Ojczyznę w pierwszych dniach II wojny światowej.

Święto Pieczonego Ziemniaka – Strzelewo 2015

W piątek 25 września 2015 roku po lekcjach nasi harcerze z drużyny ,, Obrońcy Przyrody ” wzięli udział w  jesiennym pikniku zorganizowanym przez druhnę Bernadetę Nikodem na terenie szkoły w Strzelewie. Harcerze z kilku zaprzyjaźnionych drużyn brali udział w zabawnych konkursach o tematyce ziemniaczanej. Były to: wykopki z użyciem zabawek do piaskownicy i własnych rąk, slalom z ziemniakiem na łyżce, zakopywanie ziemniaków i zbieranie ich do koszyków. Ostatnią konkurencją było obieranie ziemniaka ze skórki. Wygrywali harcerze z najdłuższymi skórkami ziemniaczanymi. Po zakończonych konkurencjach harcerze zaprzyjaźnionych drużyn i zaproszeni goście siedli w kręgu przy ognisku i śpiewali piosenki przy dźwiękach gitary. Imprezę zakończyło wspólne biesiadowanie przy ognisku. Wszyscy jedli z ogromnym apetytem kiełbaski z ogniska, pieczone ziemniaki z dodatkami, chleb ze smalcem i różne słodkości. Po posiłku, pokrzepieni harcerze wzięli udział w pląsach wokół ogniska. Dziękujemy druhnie Bernadecie Nikodem oraz pracownikom szkoły w Strzelewie za przygotowanie tak wspaniałego pikniku.                         

Do zobaczenia w przyszłym roku!!!    

B-A-C-H tę melodię każdy zna

Pod takim tytułem odbyła się kolejna audycja muzyczna, zaprezentowana przez muzyków Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Tym razem tematyka dotyczyła elementów z jakich składa się dzieło muzyczne. Skupiono się głównie na melodyce, czyli układzie dźwięków w  danym utworze. Prowadząca audycję pani konferansjerka zdradziła uczniom tajemnicę, jaką skrywają kolejne litery B – A – C – H w nazwisku sławnego muzyka Jana Sebastiana Bacha. Muzycy zaprezentowali kilka utworów, które z zaciekawieniem wysłuchała najmłodsza publiczność.  Ponadto dzieci miały okazję poznać dwa ciekawe instrumenty, tj. klarnet   i fagot, które artyści rozebrali na kilka części, a co jest najciekawsze, jeszcze potrafili na nich zagrać.

MM

XV Dzień Papieski

16 października 2015 r. obchodziliśmy 37. Rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Co roku podkreślaliśmy Dzień Papieski montażem słono-muzycznym.
W tym roku było inaczej niż zwykle.
Dzień Papieski poprzedził konkurs na „Najpiękniejszy Album o Janie Pawle II”, ogłoszony przez panią katechetkę, Jadwigę Świątkowską. Powstały piękne i różnorodne albumy, pisane ręcznie i na komputerze, wykonane indywidualnie, rodzinnie i klasowo. Wszystkie prace zostały nagrodzone.
W grupie młodszej kl. I-III :
I miejsce zajął : Jakub Olwig (kl. II)
II miejsce : Zuzanna Mikołajewska (kl. III)
III miejsce ex aequo : Izabela Marszałek i Filip Perliński ( kl. III)
W grupie starszej kl. IV-VI :
I miejsce : Julia Koziarska (kl. IV)
II miejsce : Dawid Płotka (kl. V)
III miejsce : Karol Leszczyński (kl. V)
Wyróżnienie : Filip Niedbała (kl. VI)
W kategorii prac zbiorowych : w grupie młodszej – I m-ce : kl. II
w grupie starszej – I m-ce : Celia (kl. VI) i Karol Mombo-Mabiala (kl. III).
Sam XV Dzień Papieski obchodziliśmy na sportowo i kremówkowo. Tego dnia w naszej szkole odbyły się bowiem rozgrywki sportowe w piłkę nożną o „Papieską Kremówkę”, które przeprowadził wuefista, pan Andrzej Antczak.
W grupie młodszej kl. III-IV zwyciężyła kl. III (gol – Karol Mombo-Mabiala), a w grupie starszej kl. V-VI zwyciężyła kl. VI (2 gole – Celia Mombo-Mabiala- „Król Strzelców”).
Cała społeczność szkolna zaś tego dnia zajadała pyszne papieskie kremówki.