Hufcowy Zlot Harcerski w Nakle nad Notecią

Harcerze z drużyny ,, Obrońcy Przyrody” oraz drużynowa Marzena Łodygowska wzięli udział w Hufcowym Zlocie Harcerskim w Nakle nad Notecią w sobotę 3 października 2015 r. Ten niezwykły Zlot zawierał elementy rycerskich zmagań. Zlot rozpoczął się Mszą Polową na terenie Gimnazjum Nr 3 w  Nakle nad Notecią. Po Mszy Świętej rozpoczął się bieg patrolowy harcerskich drużyn mieszanych na urokliwym terenie wokół szkoły. Harcerze musieli wykazać się szeroką wiedzą i umiejętnościami, między innymi: sygnalizacja flagowa, wyznaczanie kierunków geograficznych, znajomość pieśni rycerskich, szybki marszobieg po pagórkowatym terenie i elementy wspinania po stromym terenie przy pomocy liny. Po dotarciu na teren szkoły, harcerze uczestniczyli w Zawodach Strzeleckich. Uczestnicy Zlotu mieli okazję podziwiać zbroje rycerzy i stroje historyczne. Po zakończonych zmaganiach harcerze posilili się pyszną grochówką oraz domowym ciastem i herbatą. Ochotnicy mogli poćwiczyć walki z rycerzami.

Dziękujemy organizatorom za ten wspaniały Rycerski Zlot Harcerski.

Wrzesień pod znakiem piłki nożnej

18 września 2015 r. na boisku przy Szkole Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie odbyły się rozgrywki w ramach VI edycji Turnieju Orlika o Puchar Premiera RP. W zawodach uczestniczyły reprezentacje trzech szkół z naszej Gminy: Kruszyn, Samsieczno i Trzemiętowo. Zespoły grały systemem „każdy z każdym”. Najlepiej zagrała drużyna z Samsieczna. Nasi chłopcy zajęli III miejsce.
W skład naszej drużyny weszli: Bruno Bereta, Robert Flisikowski, Karol Mombo-Mabiala, Przemysław Kowalczyk, Maciej Mazurkiewicz, Jakub Torkowski.
30 września 2015 r. na Orliku w Zielonczynie odbył się Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych. W zawodach uczestniczyły reprezentacje pięciu szkół z naszej Gminy: Kruszyn, Samsieczno, Sicienko, Trzemiętowo i Wojnowo. Zespoły grały systemem „każdy z każdym”. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Kruszyna, która zdobyła najwięcej punktów. Będzie ona uczestniczyć w Turnieju Powiatowym 7.10 2015 r. w Solcu Kujawskim.
Nasza drużyna pod opieką wuefisty p. Andrzeja Antczaka zajęła IV miejsce w gminie.
W skład naszej drużyny weszli: Bruno Bereta, Robert Flisikowski, Karol Mombo-Mabiala, Przemysław Kowalczyk, Kartol Leszczyński, Maciej Mazurkiewicz, Stanisław Sperkowski, 
Jakub Torkowski.
Mecze sędziowali: p. Andrzej Antczak i p. Wiesław Wierzbanowski.

AM

Święto Komisji Edukacji Narodowej

Wtorek 13 października 2015 r. z okazji Święta KEN tradycyjnie już w naszej szkole był Dniem Samorządności. Uczniowie klasy VI wcielili się w rolę nauczycieli. Dzielnie starali się sprostać nowym obowiązkom, ucząc i wychowując młodszych kolegów.

Oczywiście nie zapomnieli o święcie swoich pedagogów. W imieniu społeczności szkolnej, podczas uroczystego apelu, najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożył Marcin Giza. Nie zabrakło pięknych laurek i kwiatów oraz wspólnie odśpiewanego „Sto lat”.

Pani Dyrektor natomiast w ciepłych słowach podziękowała nauczycielom i pracownikom obsługi za trud, cierpliwość i zaangażowanie w pracę na rzecz młodego pokolenia, a także nagrodziła wyróżniających się współpracowników. Nagrodę dyrektora szkoły otrzymały:

p. Elżbieta Bąk, p. Danuta Dornowska, p. Ewa Duda, p. H. Szymkowiak oraz p. Dorota Górniewska i p. Beata Jasik. Natomiast Nagrodą Wójta Gminy Sicienko została wyróżniona p. Marzena Łodygowska.

AM

Pasowanie uczniów klasy pierwszej

We wtorek 13 października 2015 r. odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Alina Mombo-Mabiala, która w swym przemówieniu zwróciła szczególną uwagę na rolę rodzica w edukacji i wychowaniu dziecka oraz szkoły, która jest instytucją wspierającą rodzica w jego działaniach.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez dzieci z klasy pierwszej pod czujnym okiem wychowawczyni pani Elżbiety Bąk. To dzięki niej pierwszoklasiści zrozumieli, że nasza szkoła to nie tylko miejsce w którym będą się uczyć, to również miejsce, w którym będą rozwijać zainteresowania, poznawać świat i poznawać nowych kolegów. Następnie Rodzice wprowadzili swoje dzieci na scenę, gdzie rozpoczęła się główna część ,, Pasowania na ucznia”. Po części artystycznej nastąpiło  wprowadzenie  sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu szkoły. Dopiero wtedy  wszyscy uczniowie klasy pierwszej  kierując prawą dłoń w kierunku sztandaru powtarzali za panią Dyrektor słowa przysięgi. Po ślubowaniu zostali pasowani na uczniów ogromnym kolorowym ołówkiem.

Na koniec wszystkie dzieci otrzymały legitymacje szkolne, dyplomy pamiątkowe, znaki odblaskowe i dużo upominków od kolegów i koleżanek z oddziału przedszkolnego i starszych klas. W sali lekcyjnej natomiast rodzice zorganizowali dla swoich dzieci wspaniały poczęstunek z ogromnym fantastycznym tortem i innymi łakociami.

EB

Dzień Chłopaka

30 września 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzemiętowie uroczyście obchodzili święto chłopców. Tego dnia dziewczynki wręczyły dżentelmenom upominki i złożyły życzenia. Nie zabrakło wspólnych zabaw, przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Wybraliśmy Mistera Szkoły! Został nim Bruno Bereta z klasy V. Gratulujemy! Po wyborach rozpoczęła się dyskoteka dla klas IV-VI. Z uśmiechami na twarzach wracaliśmy do domu.

AP

Muzyka na żywo

W bieżącym roku szkolnym odbywać się będą w naszej szkole audycje muzyczne prowadzone przez muzyków z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Pierwsze muzyczne spotkanie odbyło się 24 września i zapoczątkowało przygodę naszych uczniów z muzyką w tonacjach „Dur i moll”. Czym jest muzyka? Kto ją tworzy i w jaki sposób prezentuje? Co to takiego dur i moll? Nasi goście – muzycy z bydgoskiej filharmonii postarali się odpowiedzieć na nurtujące pytania. Dzieci podziwiały w skupieniu wirtuozerską grę muzyków na skrzypcach i akordeonie oraz śpiew znanych utworów muzyki poważnej w wykonaniu solistki operowej. Wszystkich zachwyciło wykonanie „Życzenia” – pieśni skomponowanej przez Fryderyka Chopina.
Uczniowie mieli okazję do aktywnego udziału w audycji, odpowiadając na pytania zadawane przez konferansjera. Następne spotkanie już w październiku!!!

MM

Piknik – wrzesień 2015

W piątek 18 września 2015 r. harcerze z drużyny ,,Obrońcy Przyrody’’ wzięli udział w pikniku na terenie naszej szkoły. Po zbiórce rozpoczynającej rok szkolny 2015/2016 zastępy przygotowały podchody na terenie wokół szkoły, gdzie kandydaci na harcerzy z klasy V, mieli okazję utrwalić sobie znaki patrolowe. Następnie harcerze wyruszyli marszem do kościoła p.w. MB Szkaplerznej w Wierzchucinku. Po Mszy św. udali się na cmentarz parafialny, żeby zapalić znicze na grobach tragicznie zmarłych kolegów. Po powrocie do szkoły wszyscy wzięli udział w pląsach i śpiewach przy ognisku, podczas którego odwiedziła ich pani Dyrektor, rodzice i sympatycy ZHP.


Pielgrzymka 2015 do Sanktuarium MB Byszewskiej

Jak w ubiegłym roku, w niedzielę 6 września 2015 roku harcerze z drużyny ,,Obrońcy Przyrody” wzięli udział w pieszej pielgrzymce z kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Wierzchucinku do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krajny w Byszewie. Harcerze byli pod opieką drużynowej Marzeny Łodygowskiej. Podczas drogi harcerze brali udział we wspólnych modlitwach i pieśniach kościelnych. Drużynowa opowiedziała pielgrzymom o działalności drużyny harcerskiej. Dzielni harcerze nieśli proporzec swojej drużyny oraz różnorodne flagi i proporce z prywatnego zbioru księdza proboszcza Wiesława Skiby. W Byszewie pielgrzymi wzięli udział w uroczystym Mszy św. odpustowej, sprawowanej przez biskupa Diecezji Pelplińskiej, Ryszarda Kasynę.


Boże Ciało 2015

W czwartek 4 czerwca 2015 r. harcerze z drużyny „Obrońcy Przyrody” pod opieką druhny Marzeny Łodygowskiej uczestniczyli w uroczystości Bożego Ciała w kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Wierzchucinku. Harcerze – ministranci służyli do Mszy Świętej, a pozostali nieśli symbole religijne w procesji do czterech ołtarzy wokół kościoła.


III Zlot ZHP Samostrzel 2015