MIKOŁAJKI 2018

W czwartek 6 grudnia br. do dzieci z naszej szkoły przybył św. Mikołaj z workiem prezentów. Dzieci przywitały go z wielką radością.

Najpierw zaprezentowały św. Mikołajowi swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalno-taneczne, a następnie otrzymały słodkie upominki.

Jak co roku pamiętały również o św. Mikołaju, dla którego przygotowały niespodziankę, żeby mu nie było smutno. Wszyscy poczuliśmy już świąteczny nastrój, tym bardziej, że w tle kolorowymi światełkami rozbłysła żywa choinka.

ANDRZEJKI 2018

W piątek 30 listopada br. Samorząd Uczniowski pod opieką pana Andrzeja Antczaka zorganizował szkolne Andrzejki. W imprezie wzięli udział uczniowie klas V-VIII.

Były tradycyjne wróżby, jak lanie wosku, ustawianie butów, przepowiadanie przyszłości czy też imienia wybranki bądź wybranka serca. A wszystko z przymrużeniem oka.

Do tańca przygrywał DJ Leszcz. Śmiechu było co niemiara, muzyka świetna, krótko mówiąc zabawa się udała. Teraz czekamy na Karnawał!

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

W piątek 30 listopada br. naszą szkołę odwiedzili absolwenci: Marcin Giza i Mateusz Mazurkiewicz, obecnie uczniowie III klasy Gimnazjum w Sicienku.

Obaj ubrani byli w mundury strażackie, gdyż reprezentowali OSP w Łukowcu. Nasi starsi koledzy opowiadali o działaniach strażaków z OSP i zachęcali uczniów klas VI-VIII do wstąpienia do OSP.

Szczególnie ciepło zostali przyjęci przez dzieci z oddziału przedszkolnego. Dziękujemy za ciekawe spotkanie.

ŻYWA LEKCJA HISTORII

W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę przedszkolaki i uczniowie klas I-VIII uczestniczyli w żywej lekcji historii, którą poprowadzili Rycerze z Bractwa „Kerim”.

Rycerze zaprosili uczniów do udziału w lekcji. Przypomnieliśmy sobie dzieje Polski od rozbiorów po Bitwę Warszawską. Dzieci wcieliły się w role szlachty, powstańców i wreszcie żołnierzy z Józefem Piłsudskim na czele.

Interaktywna lekcja pozwoliła uczniom w przystępnej formie przybliżyć sobie ważne momenty na drodze do niepodległej Polski.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

100. Rocznicę Niepodległości uczciliśmy w sposób wyjątkowy, realizując projekt pn. „Niepodległa”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z poddziału przedszkolnego.

Już tydzień wcześniej, pod okiem pani Danuty Dornowskiej i pani Marii Modrakowskiej ze wsparciem pana sołtysa  Henryka Dornowskiego i woźnego pana Adama Kaniewskiego, i we współpracy z Rodzicami została przygotowana wystawa dawnych fotografii, dokumentów i sprzętów pt. „100 lat Naszej Małej Ojczyzny”, która zdobyła uznanie mieszkańców Gminy Sicienko.

Ponadto uczniowie klas 0-VIII  udekorowali sale lekcyjne i korytarze w biało-czerwone barwy narodowe, przygotowując tematyczne gazetki ścienne oraz własnoręcznie malowane flagi, i  godła Polski. Działania koordynowała pani Anna Nowakowska i pani Anna Piotrowska oraz Wychowawcy klas.

Kulminacja obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę przypadła na piątek 9 listopada br. Tego dnia pani Maria Modrakowska i Izabela  Ostrowska przeprowadziły „ Przegląd Poezji i Pieśni  Patriotycznej”. W jury zasiadły pani Ewa Duda i Anna Nowakowska oraz przewodniczący SU–Jakub Torkowski. Konkurs odbył się w dwóch etapach: dla dzieci młodszych z klas 0-III i starszych z klas IV-VIII. Uczestnicy recytowali wiersze  i śpiewali pieśni patriotyczne.

Następnie pan Andrzej Antczak poprowadził „ Turniej o Puchar Niepodległości Trójek Klasowych” w sali gimnastycznej. Zarówno ubrania, jak i twarze zawodników przyozdobione były elementami patriotycznymi i barwami narodowymi, a drużyny przyjęły nazwy bohaterskich żołnierzy, jak: Legioniści, Akowcy, Błękitni, Kadrowcy czy Wyklęci. Z kolei pani Danuta Dornowska przeprowadziła „Manewry Sportowe” dla klas I-III w 4 konkurencjach: jazda na Kasztance, czołganie, przejście przez tunel i toczenie kuli.

Uczniowie, którzy uczestniczyli w konkursach i zawodach zostali wyróżnieni pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami książkowymi i słodyczami, które ufundowała Rada Rodziców.

Kolejnym wydarzeniem było zebranie wcześniej napisanych listów i pamiątek do Kapsuły Czasu, która zostanie zakopana na skwerze przed szkołą. Mamy nadzieję, że może za 100 lat, ktoś odkopie naszą kapsułę i przeczyta listy napisane w 2018 roku z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Między zmaganiami poetycko-muzycznymi i sportowymi uczniowie mieli czas na obejrzenie ciekawej wystawy pamiątek sprzed lat.

Ukoronowaniem doniosłych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej Szkole było wspólne odśpiewanie 4 zwrotek hymnu narodowego o godz. 11.11. oraz przedstawienie montażu słowno-muzycznego przez harcerzy z 19 Drużyny Harcerskiej „ Obrońcy Przyrody”, przygotowanego pod kierunkiem drużynowej Marzeny Łodygowską i pani Elżbiety Bąk. Program ten harcerze zaprezentowali również 11 listopada br. w kościele pw. MB Szkaplerznej w Wierzchucinku.

Serdecznie dziękujemy całej Społeczności Szkolnej, a więc Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły za aktywny udział w projekcie pn. „NIEPODLEGŁA”.

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Jak w ubiegłych latach, z okazji Wszystkich Świętych, harcerze z naszej 19 Drużyny Harcerskiej „Obrońcy Przyrody”, uczcili pamięć żołnierza poległego w czasie II wojny światowej – ułana Józefa palacza, którego miejsce spoczynku znajduje się w Słupowie.
Harcerze zapalili znicz i pomodlili się za bohatera Kampanii Wrześniowej 1939 r.
Harcerze nie zapomnieli również o zmarłych trzech wyznań: katolickiego, ewangelickiego i hebrajskiego, pochowanych na początku ubiegłego wieku na tzw. Starym Cmentarzu w Trzemiętowie niedaleko naszej Szkoły.