HARCERSKI START

11 września br., zaprzyjaźniona drużyna harcerska z Samsieczna „ Wędrowne Ptaki”, zaprosiła 19 DH „Obrońcy Przyrody” ze Szkoły Podstawowej w Trzemiętowie do udziału w HARCERSKIM STARCIE w roku szkolnym 2018/2019.
Imprezę rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele w Samsiecznie. Następnie harcerze obu drużyn i zaproszeni goście przeszli na teren szkoły w Samsiecznie. Harcerze bawili się przy pląsach i gawędach harcerskich wokół ogniska.
Dziękujemy gospodarzom za wspaniałą zabawę.

M.Ł.

HARCERSKI OPIEKUN MIEJSC PAMIĘCI

W piątek 21 września br. wszyscy harcerze z naszej drużyny „ Obrońcy Przyrody” oraz sąsiedzka drużyna z Samsieczna wzięli udział w akcji „ Harcerski opiekun miejsc pamięci”. Harcerze zapalili znicze i złożyli hołd ofiarom II Wojny Światowej – żołnierzom i cywilom, pomordowanym przez hitlerowców na terenie Gminy Sicienko.
Harcerze odwiedzili miejsca pamięci w Słupowie, Nowaczkowie, Osówcu, Szczutkach oraz groby na cmentarzu w Dąbrówce Nowej. W tych miejscach harcerze zbierali symboliczną ziemię do woreczków, które zostaną przekazane do zbiorczej skrzyni na Rynku w Nakle nad Notecią podczas V Hufcowych Manewrów Harcerskich.

M. Ł.

ZLOT HARCERSKI W NAKLE N/NOT.

W sobotę 22 września br. harcerze z 19 DH „Obrońcy Przyrody” wzięli udział w V Hufcowych Manewrach Harcerskich w Nakle nad Notecią. Manewry rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele p.w. Świętego Wawrzyńca.
Po mszy harcerze złożyli kwiaty i zapalili znicz przy pomniku ofiar zamordowanych podczas reżimu sowieckiego w Katyniu, Miednoje i innych miejscowościach na terenie Związku Radzieckiego. Następnie harcerze z 11 drużyn Hufca Nakło nad Notecią przeszli na rynek miasta, gdzie po apelu złożyli woreczki z ziemią zebrane w miejscach mordu ludności cywilnej podczas okupacji hitlerowskiej do specjalnej skrzyni, która zostanie zakopana pod pomnikiem ofiar w Toruniu.
Potem drużyny wzięły udział w miejskiej grze terenowej na ulicach miasta, której miała na celu znalezienie punktów oznaczonych na mapie i dopasowanie zdjęć fragmentów budynków, roślin i innych części miasta do tych miejsc. Gra terenowa zakończyła się w Szkole Podstawowej nr 3.
Po posiłku drużyny uczestniczyły w zabawach i konkursach Prasłowian i tańcach. Zainteresowani militariami mieli okazję strzelać z broni krótkiej i długiej, rzucać granatem, szukać min przeciwpiechotnych czy zamaskowanego snajpera. Kolejną atrakcją było oglądanie sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej i próby wiązania różnych węzłów.
Manewry zakończył uroczysty apel obecnych drużyn, drużynowych, pani komendantki i przedstawicieli władz miasta i starostwa.

M. Ł.

WYCIECZKA DO TORUNIA

27 września 2018 roku uczniowie klasy 8 uczestniczyli w pokazach fizycznych, które przygotował Zakład  Dydaktyki Fizyki i Pracownia Pokazów Fizycznych Instytutu Fizyki UMK w Toruniu.
Podczas tegorocznych pokazów pt. „Co to jest fizyka? młodzież miała okazję zobaczyć serię eksperymentów przybliżających stany skupienia,  prawa Newtona oraz pomiary fizyczne. Pokaz ten mocno akcentował praktyczne zastosowania i życiowe odniesienie demonstrowanych eksponatów, zjawisk i procesów. Uczniowie mieli także możliwość aktywnego włączania się w wykonywane doświadczenia. Toruń to miejsce, gdzie nauka mocno łączy się z kulturą i zabytkami, dlatego podczas wyjazdu nie zabrakło zwiedzania pełnej uroku Starówki oraz miejsca narodzin Mikołaja Kopernika .

AN, AA