IV HUFCOWE MANEWRY HARCERSKIE

W sobotę 30.09.2017 r. harcerze z drużyny „Obrońcy Przyrody” oraz drużynowa Marzena Łodygowska wzięli udział w IV Hufcowych Manewrach Harcerskich „Sprawni jak Powstańcy” w Nakle nad Notecią.
Słoneczna pogoda sprzyjała w wykonywaniu zadań bojowych na ternie wokół amfiteatru obok Nakielskiego Ośrodka Kultury. Harcerze musieli wykazać się sprawnością fizyczną na torze przeszkód i podczas przenoszenia rannego na noszach. Rzut granatem również wymagał wysiłku fizycznego. Na jednym z punktów kontrolnych dowodzący przybliżał harcerzom fakty historyczne z II wojny światowej. Uczestnikom najbardziej podobało sie strzelanie do tarczy.

Po zadaniach na punktach kontrolnych zuchy złożyły obietnicę zuchową a harcerze przyrzeczenie harcerskie. Zuchy i harcerze otrzymali sprawność żołnierza. Zlot zakończył się uroczystą mszą świętą.

PIESZY RAJD SZLAKIEM UMOCNIEŃ „PRZEDMOŚCIA BYDGOSKIEGO”

23 września 2017 roku harcerze z drużyny „Obrońcy Przyrody” z drużynową Marzeną Łodygowską wzięli udział w III rajdzie szlakiem umocnień „Przedmościa Bydgoskiego”.
Harcerze wyruszyli na pieszy rajd ze stacji kolejowej w Zielonczynie. Trasę przemarszu zabezpieczali strażacy z OSP w Kruszynie. Mimo pochmurnej pogody harcerze rozpoczęli marsz w doskonałych humorach. Pierwszym zadaniem była wspinaczka na czas na strome zbocze. Na szczycie góry, w zaroślach trzeba było znaleźć kopertę z zadaniem. Drugim zadaniem było udzielenie pomocy poszkodowanemu ze złamaniem otwartym ręki. Następnie harcerze wykazywali się znajomością szyfrów oraz faktów z zakresu harcerstwa polskiego. Ponadto harcerze mieli możliwość oglądania bunkrów i okopów z okresu wojny. Członkowie Stowarzyszenia Patriotyczno-Historycznego 1939 zaprezentowali broń, mundury i wyposażenie żołnierzy z okresu wojennego. Harcerze z zainteresowaniem obejrzeli pokaz kawalerzysty na koniu, który ciekawie opowiadał o roli kawalerii w czasie wojny, zapoznał widzów z elementami munduru i uprzęży konia oraz dał pokaz władania szablą i lancą na koniu.
Rajd zakończył się śpiewaniem harcerskich piosenek.

TAŃCZ, TAŃCZ, TAŃCZ…

W środę 6 września b.r. odwiedziły nas instruktorki Szkoły Tańca „GABI” z propozycją zajęć na kolejny rok szkolny.
Uczniowie klas I-III i dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję wziąć udział w próbce zajęć tanecznych i podziwiać talenty prowadzących.
Poza tym pani Ola Werra już zapowiedziała nowości i niespodzianki, jakie zaplanowane są na nowy rok szkolny.

Dzieci były zachwycone. Na pewno wiele z nich weźmie udział w zajęciach, a poźniej będą dla nas tańczyć.

CZEKAMY NA WYSTĘPY!!!

PAMIĘTAMY O BOHATERACH NARODOWYCH

W piątek 1 września harcerze z 19 DH ,,Obrońcy Przyrody” pod opieką drużynowej Marzeny Łodygowskiej pełnili honorową wartę przy grobie ułana Józefa Palacza w Słupowie. Mimo deszczowej pogody, nasi harcerze wraz z harcerzami ze Szkoły Podstawowej w Samsiecznie dzielnie pełnili wartę przy grobie bohatera, który odddał życie za Polskę we wrześniu 1939 r.
Miejsce pamięci odwiedził również pan Wójt oraz dyrektorzy szkół i przedstawiciele jednostek organizacyjnych Gminy Sicienko.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!!

PIELGRZYMKA DO SANKTUARIUM W BYSZEWIE

W niedzielę 3 września b.r. harcerze z 19 DH ,,Obrońcy Przyrody” pod opieką druhny Marzeny Łodygowskiej po raz czwarty wyruszyli z kościała pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Wierzchucinku na pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krajny w Byszewie.

W drodze towrzyszyła nam modlitwa i śpiew. Nieślimy transparenty, flagi kościelne i nardowe. Na miejscu wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Św., którą celebrował prymas Polski abp Wojciech Polak.

Drużynowa Marzena Łodygowska składa serdeczne podziękowania harcerzom za trud wspólnego pielgrzymowania.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

W poniedziałek 4 września 2017 r. uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny 2017/2018.
Najpierw cała społeczność szkolna uczestniczyła we Mszy Św., sprawowanej przez proboszcza parfii pw. M.B. Szkaplerznej, ks. Wiesław Skibę.
Następnieo dbyła się część oficjalna. W obecności sztandaru szkoły odśpiewaliśmy hymn państwowy, a pani Dyrektor serdecznie przywitała wszystkich zebranych. Odczytała list pani minister oświaty oraz przedstawiła nauczycieli przedmiotów i wychowawców klas. Na zakończenie życzyła dzieciom wielu sukcesów w nauce, nauczycielom wytrwałości i zadowolenia z pracy zawodowej, a rodzicom radości z osiągnięć ich pociech.
W dalszej części dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie wraz z rodzicami rozeszli się do klas na spotkania ze swoimi wychowawcami.

ROK 2017/2018 UZNAJEMY ZA ROZPOCZĘTY !!!